Mimari Konsept

Ankara'nın en önemli arterlerinden biri olan Eskişehir yolu üzerinde yer alan Via Green genel kütle kararları, araziye oturumu ve mekansal kurgusu itibarı ile farklı olmayı hedefleyen bir proje olmuştur.

Kullanıcılarının Eskişehir Yolunun gürültüsünden / karmaşasından uzak ancak ODTU ormanının sakinliğine yakın bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacı ile yüzünü ormana dönmüş, ancak Bulvardan da kaçan bir tavır içerisinde şekillenmiş olan kütle, iç bükey yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu iç bükey yapı ile oluşturduğu kamusal alan ile bina, şehre de katkı sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar yoğun bir aks üzerinde aktif iş ve şehir hayatının içinde, ve aynı zamanda sakin bir çalışma ortamında bulunma şansı yakalamış olacaklardır.

Gerek iki yapı bloğunun arasında bulunan boşluklarla ve gerekse de cephelerin tamamına yayılmış irili ufaklı oyuklarla bina, insan ölçeğine yaklaşırken aynı zamanda da kullanıcılarına, yeşil ile iç içe olabilecekleri, nefes alabilecekleri yarı açık hacimler sunmaktadır.

Ofis alanlarında bina içinde tasarlanmış boşluklar ve galerilerle ferah bir çalışma ortamı oluşturmakla beraber modüler mekan organizasyonuyla kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mekan yapısına sahiptir.

Gökhan AKSOY - Mimar